Újra sínen a veszprémi kisvonat, műanyag-újrahasznosító üzem épült Herenden, bővült az Unilever gyára, Energetikai Tanács alakult Veszprémben.
Műanyag-újrahasznosító üzem kezdte meg működését Herenden
A lineáris gazdaság ideje lejárt, a klíma- és energiaválság, a környezetszennyezés következményei egyre jobban rákényszerítik az emberiség, hogy körforgásos gazdasági modellre álljon át. A herendi Jáger Csoportnál már évek óta érezték az új jövőkép szükségességét, ezért új szemléletű technológia bevezetését célozták meg. Idén szeptember végén adták át azt a 200 millió forintból épült műanyag-újrahasznosító üzemet, ahol mezőgazdasági műanyag hulladékból állítanak elő granulátumot, amelyet aztán mezőgazdasági műanyag termékek gyártásához használnak alapanyagként. A 300 négyzetméteres egységben hat fő kezdte meg a munkát, akik naponta öt tonna granulátumot állítanak elő: ebből a későbbiekben többek között gyeprács, kültéri padozat, karámdeszka készül. A Jáger Csoportnak egyébként nem ez az egyetlen műanyag-feldolgozással járó üzemegységei, Nemesvámoson és Herenden összesen 180 fő dolgozik.
Már nem szellemvonat: újra sínre került a veszprémi kisvonat
1961-től 1972-ig minden év májusától szeptember végéig közlekedett oda-vissza az egykori Úttörővasút a régi vidámpark és az állatkert közötti egy kilométeres szakaszon, végigtekeregve a sziklákba vájt alagúton. A kisvasút aztán megszűnt, bezárása után a síneket felszedték, az egykori megállók épületei azonban megmaradtak, ahogy a régi szerelvényt is évtizedeken át őrizte Németh Károly. S megmaradtak a szép emlékek, amelyek elég erősek voltak ahhoz, hogy civil kezdeményezésre idén ismét sínre kerüljön a vonat. Az ötlet még 2018-ban fogalmazódott meg Kovács Zoltán fejében egy Túrajó sétán, melyet civilek, vállalkozások és az önkormányzat is támogatott: az önkéntesek együtt újították fel a Némethné Károlyi Jolán, Németh Károly özvegye által rendelkezésre bocsátott szerelvényt, síneket raktak le, Raffai Csilla, a Túrajó létrehozója pedig átfogó helytörténeti kutatást végzett a kisvonattal kapcsolatban. Az összefogás eredményeként a kisvonat ma már a helyi értéktár része, a Kolostorok és Kertek rendezvénytéren egykori megállója előtt pedig bárki megtekintheti és elolvashatja a mozdonyban képekkel illusztrált történetét.
Energetikai Tanács segít az energiaválság átvészelésében
Energetikai Tanácsot állított fel a veszprémi önkormányzat, amelyben városvezetők mellett a helyi közüzemi szolgáltató vezérigazgatója is helyet foglal, a tanács üléseinek pedig állandó résztvevői a városi intézmények vezetői.
Ez a plénum méri fel és jelöli ki, hogy milyen lépésekre van szükség annak érdekében, hogy az energiaválság ne rántsa magával a város költségvetését.
A tanács célja, hogy a rezsiköltségeket a 2021-es érték 75%-a alá szorítsák. Veszprémben az alapszolgáltatásokat (például az óvodai ellátást, a szociális intézmények működését) nem szüneteltetik, azonban minden más terület megfontolás tárgyát képezi, hangsúlyozta Porga Gyula, Veszprém polgármestere többször is. A városvezető kijelentette azt is, nem támogatnak olyan döntéseket, amik létszámleépítéssel járnának.
Duplájára nő az egyik legnépszerűbb jégkrém gyártása Veszprémben
Új gyártócsarnokkal bővült az Unilever veszprémi jégkrémgyára. A beruházásnak köszönhetően a cég duplájára tudja növelni az egyik legnépszerűbb termékük, az Algida pálcikás Magnum gyártását, ami a gyakorlatban percenként 720 darab ilyen jégkrémet jelent majd.
Az egész gyár kapacitását nézve idén Veszprémben közel 600 millió darab jégkrém készül, 2026-ra pedig a tervek szerint az üzem eléri az évi 110 millió literes éves kapacitást.
Az ünnepélyes csarnokavatón Tárkány-Szűcs Zoltán, az Unilever veszprémi jégkrémgyárának igazgatója úgy fogalmazott, ez a beruházás a dolgozók elmúlt 30 éves munkájának méltó elismerése.
Az Unilever több mint 190 országban van jelen, és naponta 2,5 milliárd fogyasztót ér el, így globálisan az élelmiszerek, kozmetikumok és háztartási tisztítószerek piacán az egyik vezető szereplőnek számít. A vállalat forgalma 2021-ben 52 milliárd eurót tett ki.
Bertalan Melinda, Hajas Bálint / Fotók: Vehir