A figyelemzavar, vagy más néven figyelemhiány jelentkezhet kitartást igénylő feladatokban, vagy a figyelem irányításának, az összpontosításnak, a koncentrációnak a zavaraként, amikor a figyelem könnyen elterelődik.
A jóga kedvező élettani hatásait már sok felnőtt gyakorló megtapasztalhatta. Önmagában az ászanák, vagyis a fizikai gyakorlatok mélyebb koncentrációhoz, erősebb testtudathoz és harmonikusabb, kiegyensúlyozottabb elme működéséhez vezetnek.
Manapság egyre többet halljuk a gyermekekkel összefüggésben, hogy figyelemzavaros, hiperaktív, szétszórt, túlmozgásos, fókuszálatlan.
A jógázás a gyerekek esetében is növeli a tudatosságot, a figyelmet és a koncentrációs képességet. Vannak jógagyakorlatok, amelyek erőteljesebben fejlesztik a koncentrációt, ilyenek az egyensúlyozó pózok, valamint a két agyféltekét összehangoló gyakorlatok, amelyek segítik az összpontosítást és kiegyensúlyozzák az idegrendszert. A szorongó és figyelemzavaros gyerekeken kívül a „hiperaktív”, mozgékony gyerekekre is jó hatással van a jóga, lecsendesíti őket, így jobban tudnak koncentrálni a kitartást igénylő feladatokra.
A koncentráció az a tudatállapot, amelyben a figyelmünket egy dologra irányítjuk, és minden mást kizárunk, legyen az egy gondolat vagy környezeti hatás.
A leghatékonyabb gyakorlatok a koncentráció fejlesztésére az egyensúlyozó pózok, mivel fokozott figyelmet és tudatosságot igényelnek, mindemellett erősítik az izmokat és javítják a testtartást.
Az egyik ilyen póz a harcos 3-as póz, ami az egyik kedvencem a harcos pózok közül, a másik ilyen póz a faállás.
1. Harcos póz (virabhadrászana III., Virabhadra=mítikus hős neve): ez a póz igazi kihívással teli, mivel a test összes izmát használni kell a megtartásához.
A gyakorlat kivitelezése: belégzéssel nyújtózkodj a karokkal fölfelé, kilégzéssel emeld a bal lábad, egyenes háttal dönts előre vízszintes helyzetig, a karok a fülek mellett nyújtóznak, a láb a törzs folytatása (a levegőben lévő lábad aktív.)
Nyújtózz előre a fejtetővel, a karokkal, a nyak a gerinc folytatása, arc párhuzamos a talajjal.
Nyújtózz hátra a sarokkal vagy a lábujjakkal (spicc).
Segít stabilan tartani a törzsed, ha aktiválod az erőközpontod, a has behúz, a derék megnyújtva. A medence ne forduljon ki oldalra. Ha a comb hátsó része merev, a lent lévő lábad picit hajlítsd be.
A cél, hogy a karok, a törzs és a lábad egy vonalban legyenek.
Tartsd ki a pózt minimum 3-5 másodpercig.
Végezd el a másik oldalra is a gyakorlatot.
2. Fa tartás (vrksászana, vrksa=fa) Ez a gyakorlat megmutatja a saját belső erőnket és erősíti a fókuszt, a koncentrációt.
A gyakorlat kivitelezése: állj egyenesen, majd vidd a testsúlyt a jobb lábadra és emeld fel a bal lábad.
Helyezd a bal talpad a jobb belső combra és húzd a talpad a medence közelébe.
Fókuszálj egy pontra magad előtt.
Nyújtózz a karokkal és a gerinceddel felfelé.
Végezd el a másik oldalra is a gyakorlatot.
Jó gyakorlást!
Csáti-Ersók Marietta
jógaoktató