Projekthírek a régióból, röviden.
Digitális Húsáruházban tanulhatók a jövő megoldásai
Az Európa Kulturális Fővárosa Program és az országos Digitális Jólét Program Hálózat közös projektjeként jöhetett létre az a digitális tudásközpont, ahol egyszerre válik lehetővé a gyerekek digitális képzése, a kultúra támogatása, valamint az idősebb korosztály felzárkóztatása a legújabb technológiák terén. Mivel az innovatív technológiák egyre inkább meghatározzák életünket, elengedhetetlen a digitális kompetenciák fejlesztése. Az egykori veszprémi húsáruházban kialakított központban ezt a szakavatott oktatók mellett oktató- és bemutatótermek, robotok, 3D nyomtatók, VR szemüvegek, a mesterséges intelligenciára épülő megoldások és megannyi digitális eszköz segíti.
Az 500+110 millió forintos keretösszegből megvalósult Digitális Húsáruház elsősorban a régióban működő köznevelési és szakképző intézmények, civil szervezetek, felsőoktatási intézmények és DJP Pontok számára kínál kompetenciafejlesztő foglalkozásokat, workshopokat, képzéseket, de az intézményi kapcsolódások mellett a központ közösségi térként is funkcionál, helyet adva a fiatalok és a fejlődni kívánó felnőttek számára.
Megkezdte működését a Knapp Hungary Kft. Nemesvámoson
Az MTD Hungária kivonulása után, tavaly nyáron jelentette be az osztrák hátterű Knapp, hogy üzemet nyit Nemesvámoson. A raktárlogisztikai eszközöket gyártó cégnek húsz ország 40 régiója közül esett a választása a Veszprém megyei településre, ahol az elmúlt évtizedben több nemzetközi nagy vállalkozás is megvetette a lábát, a beruházást pedig a magyar kormány is támogatta: az új összeszerelő üzem megnyitásához mintegy 6 milliárd forinttal járult hozzá, emellett további több mint 191 milliós támogatást nyújtott képzési céllal. A telephelynyitásnak köszönhetően a Knapp Hungary Kft. 2022 végéig 250 új munkahelyet teremt, 2027-ig pedig további 250-et, illetve a cég jövőbeli tervei között szerepel egy automatizált raktár megépítése is.
Új labdarúgó-stadion épül Veszprémben
A Veszprém Aréna és a sportuszoda szomszédságában, közel négyhektáros területen alakít ki új bázist a labdarúgás számára Veszprém: az ezerötszáz, illetve igény esetén kétezer fő befogadóképességű, öltözőkkel irodákkal, büfével, VIP részleggel és konferenciateremmel felszerelt stadion mellett egy centerpálya, egy kispálya, egy élőfüves és egy műfüves edzőpálya kap itt helyet. A központ megépítése több periódusban valósul meg és teljes egészében pályázati forrásból valósul meg. Első üteme már el is kezdődött, melynek kezdeti szakasza 827 millió forintnyi TAO forrásból készül, a VLS pedig már további támogatásra is pályázott a Magyar Labdarúgó-szövetségnél. A sajtónak tartott terepbejáráson Porga Gyula polgármester és Ovádi Péter országgyűlési képviselő is kiemelte, itt az idő, hogy a veszprémi és térségi labdarúgó csapatok méltó otthonra találjanak: a helyi együttes jelenleg az NB III 3. helyén áll, emellett a létesítményben közel 700 utánpótláskorú gyermek is méltóképpen fejlődhet majd.
Veszprém legnagyobb egybefüggő zöld parkja születik meg a jövőben
Az angolszász egyetemek képe volt az a minta, amelyet követve jövő nyárra teljesen átalakul a Pannon egyetem alsó kampuszának környéke, és egyben létrejön jövő nyárra Veszprém legnagyobb egybefüggő zöld övezete a Zeneiskolától az Acticity mozgásközpontként újjászülető régi gyermekkórház bejáratáig. A „Zöld város” néven is emlegetett projekt részeként lebontják a kerítést az Erzsébet-liget és az egyetem területe között, megépítenek egy 200 férőhelyes új mélygarázst, ezzel a felszínről eltűnnek az autók, a tetején pedig az egyetemi sportpályák kapnak helyet. 15 ezer m²-en újul meg a zöldfelület, 16 ezer m²-en a járdák, 1800 m²-en alakítanak ki sportpályákat. A beruházás 15 milliárd forintból fog megvalósulni, amiben szerepet vállal Magyarország Kormánya, a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Főváros program, valamint a Pannon Egyetem is saját forrásaiból.
Ecoport / Fotó: Kovács Bálint