„Színház az egész világ...” - és valóban, ez a shakespeare-i idézet tökéletesen leírja annak az új kulturális projektnek a lényegét, amit a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program hívott életre. Hiszen sehol sincsen kőbe vésve, hogy színházi előadással kizárólag színháztermekben találkozhatunk! Egy tornacsarnok, egy arborétum, de akár egy busz is lehet bármilyen előadás helyszíne. Egy közös van bennük, mindegyik rendhagyó tér.
Ha a nézőt pusztán a helyszín megváltoztatásával sikerül kizökkenteni a megszokott színházi komfortzónájából, akkor az előadás katarzisán kívül olyan új élményben is része lehet, amit addig – legyen bármilyen kiváló is a darab – nem volt lehetősége átélni.
Ez a kísérletező szellemiség hívta életre az EKF program új rendezvénysorozatát, amit egyszerűen csak „Rendhagyó tereknek” kereszteltek el. A rendhagyó jelleget pedig azok a hétköznapi, ám színházi szempontból korán sem megszokott helyszínek adják a projektnek, amelyek otthont fognak adni több színházi előadásnak is.
Idén hat ilyen előadással készülnek, többek közt olyan rendhagyó helyszíneken, mint amilyen a veszprémi Lovassy László Gimnázium tornacsarnoka, a zalahalápi Haláp-hegy, vagy éppen a badacsonytomaji Folly Arborétum.
A szervezők nem titkolt célja, hogy kísérletező jelleggel bemutassák, hogyan fejlődött a színházi műfaj az évek alatt, mindehhez pedig a kortársak darabjait hívták segítségül. A rendhagyó helyszínek pedig mind azt a célt szolgálják, hogy jellegükből adódóan tovább erősítsék az előadások művészi értékét, miközben megszólítják a fiatalabb, Y és Z-generáció tagjait is.
Ugyanakkor a rendhagyó terekbe vitt színházi előadások egy mélyebb kulturális üzenetet is magukban hordoznak, amelyekről Ilyés Lénárd, az Amargant Színházi Műhely társulatának vezetője úgy nyilatkozott: „A színház eszköz arra, hogy felfedezzük vele a dolgok valódi természetét. A szokatlan terekben létrehozott előadások lehetővé tesznek egy szélsőséges perspektívaváltást, egy esetleges útmutatást arra vonatkozóan, hogy a környezetünket mennyiféleképpen lehet érdemes szemlélni. Ez a végtelenhez vezető utak közül az egyik. Igen kalandos út: kár lenne kihagyni bárkinek.”
Az Amargant Színházi Műhely „Sárkány” című darabját egyébként Farkasgyepűn az erdei színházban fogják bemutatni, de ezen kívül a rendezvénysorozat többi színdarabját is úgy válogatták össze, hogy alkalmasak legyenek az effajta nem mindennapi színházi élménynek az erősítésében.
Már maga a Rendhagyó terek program bemutatkozó sajtótájékoztatója sem a megszokott módon zajlott. A meghirdetett helyszínen és időpontban a média munkatársait egy veszprémi helyi járatos busz várta, amely azért gördült be a parkolóba, hogy elszállítsa a zsurnalisztákat a sajtótájékoztató végleges helyszínére, a veszprémvölgyi Jezsuita-templomba, viszont az utazás közben a busz is átváltozott színházi térré, ahol a már említett Sárkány című darabból adtak elő egy részletet az utastérben.
A Rendhagyó terek földrajzilag felölelik az egész EKF-régiót, a programba bevont társulatok között pedig több helyi kötődésű is felfedezhető.
A sorozat június 14-én startolt el az Agóra Kulturális Központban a Budapest Bábszínház „Apa lánya” című darabjával és egészen decemberig tart majd a legkülönfélébb helyszíneken.
Július 5. Amargant Színházi Műhely – Sárkány (erdei színházi ősbemutató, Farkasgyepű)
Augusztus 23. Balaton Teátrum – Tihany (Zalahaláp, Haláp-hegy)
Szeptember 6. Fabacsovics Lili – Hogyan írjunk happy endet? (Veszprém, Lovassy László Gimnázium tornacsarnoka)
Október 4. Kabóca Bábszínház – Betyárok ideje – gombóc, stukker újratöltve (Badacsonytomaj, Folly Arborétum és Borászat)
November 8. Élőkép Színház – Tara teknője (Veszprém, Hangvilla)
December 6. TÁP Színház – Roletti (Veszprém, Expresszó)
Hajas Bálint / Fotó: Domján Attila, Kovács Bálint