Az évszakok váltakozásával, amint az éjszakák hosszabbakká válnak, gyakran visszahúzódunk, begubózunk, ami a kedélyállapotunkra is rányomja a bélyegét. Vagy így vagy úgy, mindenki reagál a rövidebb nappalok, kevesebb napfény és hosszan tartó sötétség megjelenésére. Melankolikusabbá válunk, egyre inkább befelé fordulunk. Ezt a lelkiállapotot az évszakok változása mellett a körülöttünk vagy a világban zajló események, történések is kiválthatják. Úrrá lehet rajtunk egy szorongásos, szomorúsággal telített, reményvesztett állapot, amelyben a nehézségek vagy az élet eseményei leküzdhetetlennek tűnnek.
Nem mindegy azonban, hogy milyen mértékben történik változás és mennyi ideig tart. Minden esetben érdemes tudnunk, hogy ha észrevesszük magunkon vagy a környezetünkön a hangulatváltozást, a rosszkedvűséget, a szomorúság állandósulását, az érdeklődés csökkenését, a reményvesztettség érzését és az aktivitás csökkenését, tehetünk érte, hogy ez az állapot ne vegye át az irányítást!
A depresszió, a hangulatzavarok, a stressz tüneteinek enyhítésére ma már széles körben javasolják a fizikai aktivitás fokozását. Természetesen, ha valaki súlyos depresszióban szenved, a legjobb, amit tenni lehet, a megfelelő szakember felkeresése.
A szorongással küzdő ember általában a mozgást hagyja el először. Ma már számtalan kutatás igazolja, hogy a jóga jótékonyan hat a depresszió tüneteinek enyhítésében.
A jóga gyakorlása növeli a koncentrációt, a jelenre irányítja a figyelmet, megnyugtatja ezzel az elmét, elvonja így a fókuszt a szomorú gondolatokról, csökkenti a szorongásos állapotot, oldja a testben lévő feszültségeket. A gyakorlással a test kikerül a szorongásos testtartásból, ami felszabadítóan hat a testre és elmére egyaránt, beengedve ezzel a remény fénysugarát.
Ezt igazolja a British Journal of Sports Medicine című lapban megjelent kutatás, amely szerint a jóga eredményesen hathat a depresszió kezelésében. A vizsgálatban kontrollcsoportokban hasonlították össze a jóga hatását a szokványos ellátásban részesülő csoportokkal. A vizsgálat azt igazolta, hogy a jógázás enyhítette a depresszió tüneteit az önsegítő technikákhoz képest. Van egy neurotranszmitter, amit úgy hívnak, hogy gamma-amino vajsav (röviden GABA), ami nélkülözhetetlen az agy és a központi idegrendszer számára. Ha az agy GABA szintje alacsony, szorongásos betegségek és depresszió alakulhat ki. Megállapították, hogy a jógázás megnöveli az agyban a GABA szintet, amely segíti a depresszív tünetek leküzdését, illetve a test és elme ellazulását, az izmok regenerálódását és kiküszöböli a stressz káros hatásait.
Minél gyakrabban jógázik valaki, annál jobban fogja érezni magát, így a jóga természetes antidepresszánssá válhat, ami segít a betegség megelőzésében vagy kezelésében. A csoportos órán való részvétel kiszakít a megszokott környezetből, új érzéseket, élményeket, új ismeretségeket, megtapasztalásokat nyújt, amivel felszabadít a lehangoltság állapotából. Fontos a rendszeres gyakorlás, akkor is, ha nincs kedvünk hozzá! Egy kevés jóga is jobb a semminél.
Csáti-Ersók Marietta, jógaoktató
Fotó: Freepik