Időről időre felmerül, hogy a napelem-rendszerek esetében megszűnik a szaldós elszámolás, egyszerűbben lefordítva, hiába vannak napelemek a tetőn, így is meg fog érkezni a sárga csekk a villanyszámláról. Bár az erre vonatkozó szabályzások bevezetése még várat magára, érdemes most lépni azoknak, akik ilyen megújuló energiával képzelik el háztartásuk jövőjét. A bonyolultnak látszó elszámolási rendszerben és az új, továbbra is gazdaságos lehetőségek erdejében a veszprémi Solar Rendszerépítő Kft. ügyvezetője, Szakos Ferenc segít eligazodni.
Sokáig úgy tűnt, hogy idén nyáron becsukódik az ajtó azok előtt, akik igénybe szeretnék venni az állami otthonfelújítási támogatás forrásait és ebből napelem-rendszer kiépítését tervezték. A júniusi határidő végül kitolódott és jelenleg nem ismert a következő dátum, viszont a nyert idő mellett sem érdemes sokáig halogatni a beruházást.
Az időzítés amúgy is fontos szempont a napelem-rendszereknél, nem csak működésükben, hanem kiépítésükben is. Hogy pontosan miről is van szó, azt Szakos Ferenc részletezi, aki már több évtizede dolgozik napelemekkel, miközben cége, a Solar Rendszerépítő Kft. folyamatosan követi a legújabb technológiákat és trendeket a piacon.
„Aki előbb építi ki napelem-rendszerét otthonában, az helyzeti előnyben lesz. Nem csak amiatt, hogy amikor majd változnak a szabályok, ő ugyanúgy a kedvezőbb szaldós elszámolásban maradhat, hanem már a jövő évi napsütéses hónapok energiatermelését is maximalizálni tudja.” – Utalt ezzel arra Ferenc, hogy aki a téli hónapokban dönt ilyen megújuló energiaforrás kiépítése mellett, annak az otthoni rendszere már a tavasz első napsütéses hónapjaiban teljes üzemmel termeli az elektromos áramot.
Ráadásul a legújabb technológiának köszönhetően, amit a Solar Rendszerépítő Kft. is alkalmaz, már olyan invertereket építenek be, amelyek hibrid üzemmódban képesek eltárolni a megtermelt energiát. Egyszerűbben megfogalmazva, a napközben megtermelt áram nem kerül be a hálózatba – ami a háztartás szempontjából csupán elenyésző bevétellel járna – hanem az akkumulátorok eltárolják, este pedig tökéletesen fel lehet tölteni például egy elektromos autót, vagy bármilyen energiaigényes eszközt otthon.
Mint egy powerbank, csak nagyban.
Jelenleg még elérhető egy 100%-os támogatású pályázati konstrukció azoknak, akik ilyen beruházásokat szeretnének, viszont ennek a keretösszege véges, szóval, aki nem lép időben, az könnyen lemaradhat erről a támogatásról. Viszont, ha így történik, akkor sem kell végleg lemondani arról, hogy ilyen solar-technológiával szereljük fel a házunkat.
A Solar Rendszerépítő Kft. nemcsak a technológiában innovatív, hanem a különböző gazdasági megoldásokban is újító a gondolkodásmódja, amiről szintén Ferenc árult el többet.
„Egyik partnerünkkel közösen egy speciális hitelkonstrukciót alakítottunk ki.” – Kezdi a részletezést Szakos Ferenc, aki a hitelkonstrukció kapcsán rögtön hozzá is teszi, hogy sok évig népszerű volt a piacon a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) 0%-os kamattámogatott hitele, viszont ha összeszámoljuk az összes járulékos költséget, körülbelül 3,5-4,5%-os költsége volt a teljes hitelösszeghez képest, főleg adminisztrációs díjak miatt. Mindezt összeadva, egy átlagos háztartás napelemes rendszerének beüzemelése 250 ezer forint körül volt.
„A mi konstrukciónk lényege, hogy megkönnyítsük az ügyfeleink beruházást, mind anyagilag, mind adminisztratív vonatkozásban” – folytatja Szakos Ferenc. „Lényege, hogy partnerünk az egyik nagyobb banknál lekötött egy kvótát, így mi gyakorlatilag ugyanazt a hitelkonstrukciót meg tudjuk ajánlani, mint amit korábban az MFB 0 állami támogatás tartalmazott.” De mit jelent ez a valóságban, milyen jogi és adminisztratív folyamatokon kell átesnie azoknak, akik így szeretnének napelemeket a házuk tetejére? – folytatva a kérdezősködést.
„A bank megfinanszírozza a napelemes rendszert, a hitel visszafizetését pedig be tudjuk úgy állítani, hogy ugyanúgy az addigi villanyszámla összegét törleszti az ügyfél, de immáron nem az áramszolgáltatónak, hanem a banknak hiteltörlesztés gyanánt. Azonnal természetesen nem vesz észre az ügyfél megtakarítást, viszont a napelem már ott van a tetőn, amikor pedig visszatörlesztette a banknak a hitelt, az áramszámla, mint olyan, megszűnik a rezsiköltségek tételsor a háztartás költségvetésében.”
Mindez 2023. december 31-ig biztosan így marad, tehát még sokáig biztosított a szaldós elszámolás azoknak, akik most vágnak bele a megújuló energia befektetésébe a Solar Rendszerépítő Kft-vel közösen.
Néhány apróságra viszont, a pénztárca szempontjából egyáltalán nem elhanyagolható részletre még felhívta a figyelmet Szakos Ferenc.
„Ez a hitelkonstrukció abban is különbözik az államihoz képest, hogy nem kér önerőt az ügyféltől, valamint a járulékos költségek is nagyjából fele akkorák, mint az MFB 0 esetében. Sőt, bizonyos esetben még ezeket az adminisztrációs díjakat is bele lehet építeni a hitelbe, így valóban csak el kell indítani a beruházást, bármilyen egyszeri, nagyobb befizetés nélkül. Azt pedig már nem lehet számszerűsíteni, hogy a szakemberek végig ott vannak az ügyfél mellett és pontról pontra segítik a hitelügyintézést, mi pedig ezután a szokott magas minőségben végezzük a napelemek felszerelését a tetőre.” (x)
Hajas Bálint