Az már mindenkinek ismert, hogy a bél és az agy között kommunikáció folyik, így az is egyértelmű, hogy a bélflóra állapota és összetétele befolyásolja a lelki és egészségi állapotunkat, illetve a lelki állapotunk pedig befolyásolja a bélrendszerünk állapotát. A bél és az agy közötti kommunikációs rendszert bél-agy gátnak is nevezik. Hogyan befolyásolja ez az egészségünket?
Az emberi szervezetben, egészséges esetben 5-6 ezer fajta baktérium él, amely körülbelül 2 kilót nyom. A modern világ nap mint nap próbára teszi ezt a szimbiózist. A baktériumok legnagyobb része a gyomor- bélrendszerben található, ezeket károsítják a nem megfelelő táplálkozási szokások, melynek következménye egy tartós gyulladásos állapot a szervezetünkben, ami aztán szív-érrendszeri betegségekhez, magas vérnyomáshoz, gyomor-bélrendszeri megbetegedésekhez, étel allergiákhoz-, és intoleranciákhoz, autoimmun betegségekhez, cukorbetegséghez, ízületi gyulladásokhoz, lelki betegségekhez, elhízáshoz vezethet.
A gyomor-bélrendszeri panaszok, mint az enyhe hasi fájdalom, görcsök, puffadás, székrekedés, hasmenés jelezhetik először az egyensúly felborulását. Általában ezek a panaszok stressz vagy valamilyen étel hatására jelentkeznek. Ezt az állapotot irritábilis bélszindrómának (IBS) nevezzük, amelytől szinte minden második ember szenved. Ilyen esetben érdemes szakemberhez fordulnunk, mivel a tüneteket minden esetben meg lehet szüntetni, vagy enyhíteni lehet rajtuk valamilyen tüneti szerrel, de ez nem elég, mindig meg kell találni a probléma gyökerét. A kezelést a táplálkozás felől kell megközelíteni elsősorban. Meg kell keresni azt a táplálkozási hibát, amely kiválthatja a bélflóra egyensúlyának megbomlását, ezt kijavítani és támogatni a szervezetet különböző jótékony alapanyagokkal és készítményekkel.
Csík Orsolya
dietetikus
Fotó: Freepik