Mára egyre többünknek csenghet ismerősen az elektromobilitás fogalma, melynek köztudatba való bekerülését főként az elektromos autózás és a tiszta, más néven alternatív energiák rohamos térhódításának köszönhetjük. Fontos ugyanakkor megemlíteni, hogy az elektromobilitás az e-autózáson kívül magában foglal általánosságban minden olyan közlekedési formát, melyben elektromos meghajtású járművekkel jutunk el a kívánt úti célunkhoz, menjünk akár elektromos autóval, motorral, biciklivel, hajóval vagy repülővel. Az elektromobilitás nem csak technológiaváltást jelent, hanem fontos közösség- és szemléletformálást irányoz elő számunkra, a fenntartható és környezettudatos életmódra való átállás érdekében. Mindennek egyik fontos előfeltétele, hogy a szükséges villamos energiát minél inkább tiszta, megújuló energiaforrásokból állítsuk elő. Ezt a területet erősíti a veszprémi InnoLab Engineering Kft, melynek három alapítójával, Kohlrusz Gáborral, Csomós Bencével és dr. Enisz Krisztiánnal beszélgettünk.
Úgy tudom, újak vagytok a piacon. Mivel foglalkoztok pontosan? Miért InnoLab?
Igen, mint InnoLab Engineering Kft. 2018-ban kerültünk fel Magyarország vállalkozói térképére, ugyanakkor mérnöki tevékenységünk a 2010-es évek környékére nyúlik vissza. Ha egy mondatban szeretnénk cégnevünk üzenetét átadni, úgy fogalmaznánk: az InnoLab olyan laborműhely, melyben innovatív ötletekből megoldást készítünk kurrens mérnöki problémákra.
Az InnoLabot négyen alapítottuk (Kohlrusz Gábor, Csomós Bence, Csomós Dávid, dr. Enisz Krisztián) azzal a céllal, hogy mindazt a tudást és tapasztalatot, amit az egyetemi, ipari projektjeinken keresztül megszereztünk, piaci keretek között, az egyetemi rendszerhez képest sokkal reakcióképesebb, átláthatóbb és inspirálóbb környezetben tudjuk értékesíteni. Mi cégalapítók a járműmechatronikára és programozásra szakosodtunk, olyan cégeknek dolgozva, mint például az Audi, Valeo, Bosch, HP, Siemens, csak hogy pár éllovast említsünk az elektromobilitás és a szolgáltatók névsorából, akiknek számos mérő/adatgyűjtő, diagnosztikai és teljesítményelektronikai berendezést fejlesztettünk és fejlesztünk a mai napig.
Látom, hogy a weboldalatokon „Tiszta energia az embereknek” felirattal hirdetitek magatokat. Hogyan kötődtök a tiszta energiához?
Ez a branding oldalunkon, az innolabengineering.hu-n olvasható. A tiszta energiaforrásokra épülő energiatároló és energiaátalakító rendszerek voltak a korábbi fejlesztéseink célfelhasználási területei. Tiszta energiaforrás alatt napelemet és szélerőművet, energiatárolón például lítium-ion vagy ólom-savas akkumulátort, míg energiaátalakítón például egy invertert kell érteni.
Egy hozzátok hasonló, ambiciózus cégnek mindenképp meghatározó eleme a víziója és küldetése. Mi a tietek?
Tiszta energia az embereknek. Küldetésünk pedig, hogy a világot az energiatárolás és átalakítás egy hatékonyabb szintjére emeljük innovatív technológiákkal.
A korábbiakban fejlesztésekről beszéltetek, webshopotokon mégis főként egy-egy gyártó termékeit áruljátok. Hol a kapcsolódás?
Igen, főként, de nem kizárólag. Ahogy említettük, jellemzően ipari ügyfeleink vannak, ugyanakkor úgy érezzük, hogy az elektromobilitás és az általa megvalósítható tisztább, fenntarthatóbb életmódhoz vezető út a lakosság megnyerésén, az új technológiába való bizalom és a megfizethetőség kiépítésén alapul. Ebben a folyamatban szeretnénk segíteni a webshopunk termékeivel és szolgáltatásaival is. Azt tapasztaljuk, hogy fontos az egyedi, saját fejlesztéseinken túl az úgymond „polcról levehető” termék is a lakosság számára, melybe szakmai tapasztalatainkat a kínált szolgáltatásainkon keresztül – mint például villamos tervezés, telepítés, karbantartás és üzemeltetés – tudjuk beleszőni.
Mi a fő kínálatotok lakossági és üzleti ügyfeleitek számára?
Alapvetően három részre osztottuk kínálatunkat és egyúttal azokat a piaci szegmenseket, melyek a célkeresztben vannak: elektromos autótöltők otthoni, fél-publikus és publikus használatra, könnyű elektromos jármű töltők, mint például e-roller vagy e-bike, illetve szigetüzemű rendszerek. Az e-autó töltőkkel jórészt mindenki találkozhatott. A Powershare egy startup termék, mellyel köztéren, szállodáknál, vendéglőknél, üzleteknél lehet e-rollert, e-biciklit, e-robogót tölteni jutalékos rendszerben. Cégeknek kínálunk Powershare Fleethub flottát, töltővel, járművel, teljes körű szolgáltatással. A szigetüzemű rendszerre pedig tekinthetünk úgy, mint a korábbi két nagy fogyasztót ellátó „zöld erőmű”, melynek központi egysége az akkumulátor és a napelem vagy szélerőmű. Szigetüzeműnek nevezzük, mert e rendszerek hálózattól „elszigetelten” működnek, így például kifejezetten alkalmasak olyan ingatlanokhoz, köztérre, rendezvényekhez, ahol helyben nem érhető el hálózat, vagy az időszakos használat miatt nem éri meg azt bevezetni. Az e-mobilitás újszerű, felfutó üzletág és a termékek többsége egyelőre rétegtermék, melyet a tömegtermékektől eltérő magasabb ár jellemez. Egyelőre.
Hogy tudom felvenni veletek a kapcsolatot, ha például egy töltőt vagy egy szigetüzemű rendszert szeretnék vásárolni tőletek?
Ahogy említettük, az innolabengineering.hu a branding oldalunk, mely főként ipari ügyfeleinknek szól, akiknek egyedi fejlesztésekre vagy oktatásra/továbbképzésre van szüksége. Az innolabshop.hu webshopunkkal a lakosság számára kívántuk megteremteni a kapcsolatot, ahol tételesen lehet terméket vagy szolgáltatást rendelni, illetve készséggel állunk rendelkezésre tervezési, szaktanácsadási kérdésekben, akár még vásárlás előtt is. Az elérhetőségeink a honlapokon olvashatók, központi e-mail címünk info@innolabengineering.hu.
Fotó: Kovács Bálint, InnoLab