Mindenkit(!) érintő problémák, viszonylag kevés egyszerű eset, mindennapos fájdalom, merevség, zsibbadás, gyengeség. A nyaki és deréktáji fájdalmak jellemző tünetei.
Nagyon lecsupaszítva két fő oka lehet a fájdalmaknak: izom problémák és gerincproblémák. A többes szám sajnos annak szól, hogy nem ilyen egyszerűek szoktak lenni ezek az esetek, de ennek a mondandónak most nem ez a témája. Inkább a kialakulások gyakori okára hívnám fel a figyelmet.
Véleményem szerint, elég régre kell visszamennünk az időben, hogy lássuk a dolgot. Az első hiba, amit elkövettünk: hogy lejöttünk a fáról. A második hiba: hogy felálltunk. A harmadik hiba: használjuk a fejünket.
Másként fogalmazva, a civilizáció kényelmei által egy egyenlőtlenül megterhelt, legyengült testet “fejlesztettünk”, ami sajnos magával hordozza (és sajnos egyre fiatalabb korban) ezen bántalmak kialakulását. Sajnos ezek a problémák ma már szinte elkerülhetetlenek, és ha nem foglalkozunk a megelőzéssel, odafigyeléssel, korrekciókkal, edzés általi megerősítésekkel nem teszünk ellene, akkor az életminőségünk drasztikusan fog romlani.
Két gyors tanács azoknak, akik a problémával küzdenek:
A legfontosabb, hogy tudjuk, gerinc problémánk van-e, vagy az izmaink okozzák a fájdalmat, keringési problémákat (zsibbadás, fejfájás, végtagok gyengesége, stb). Ezt legbiztosabban orvos vagy gyógytornász tudja diagnosztizálni.
Keressünk szakembert, bármelyik is legyen a gond.
Vallom, hogy mozgással, türelemmel, odafigyeléssel javítható minden állapot. A harmadik tanácsom pedig az, hogy a fiatal korosztály már ne kövesse el azt a hibát, amit mi. Már onnantól sportoljon, mozogjon rendszeresen, ahogy leteszi a pelust.
Meg kell előznünk a test “elkorcsosulását” minél előbb – tulajdonképpen ez lenne az igazán derék dolog.
Németh Richárd funkcionál tréner Fotó: Pexels